Trwa sezon na pracę sezonową. Wiele osób korzysta z tej formy zgromadzenie dodatkowych oszczędności i zdobycia doświadczenia w rożnych branżach. Dla uczniów i studentów to często pierwsze zetknięcie z rynkiem pracy w ogóle.
Eksperci HR Quality Polska przypominają, co warto wiedzieć o tej formie zatrudnienia.
Definicja pracy sezonowej
Praca sezonowa to praca wykonywana przez określoną część roku, związana z danym sezonem i panującymi warunkami. Praca sezonowa, często związana z sezonami rolniczymi, turystycznymi lub budowlanymi, jest regulowana przez prawo pracy w Polsce. Sezon na pracę sezonową to doskonała okazja zarówno dla pracodawców, jak i pracowników do skorzystania z korzyści, jakie niesie za sobą elastyczne zatrudnienie - uważa Grzegorz Boczoń, Prezes Zarządu w HR Quality. Pracodawcy mogą efektywnie zarządzać zasobami ludzkimi i kosztami, podczas gdy pracownicy mają szansę na zdobycie doświadczenia i dodatkowe zarobki. Warto więc aktywnie poszukiwać i korzystać z możliwości pracy sezonowej w odpowiednich okresach roku.
Obowiązki pracodawcy
Pracodawca zatrudniający pracowników sezonowych musi spełniać określone obowiązki:
- Zgłoszenie do ZUS: zgłoszenie pracownika do ubezpieczeń społecznych.
- Szkolenie BHP: zapewnienie odpowiedniego szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.
- Warunki pracy: zapewnienie odpowiednich warunków pracy i przestrzeganie przepisów dotyczących czasu pracy.
Prawa pracownika sezonowego
Pracownik sezonowy ma takie same prawa jak pracownik zatrudniony na stałe, w tym:
- Wynagrodzenie - prawo do wynagrodzenia za wykonaną pracę, zgodnie z umową.
- Bezpieczeństwo i higiena pracy (BHP) - pracodawca jest zobowiązany zapewnić odpowiednie warunki pracy oraz szkolenie BHP.
- Przerwy i odpoczynek - prawo do przerw w pracy oraz do odpoczynku między dniami pracy.
- Urlop - prawo do proporcjonalnego urlopu wypoczynkowego (zgodnie z Kodeksem Pracy).
Czy dzieci mogą podjąć pracę sezonową?
Osoby nieletnie mogą podjąć pracę sezonową pod pewnymi warunkami:
- Ograniczenia dotyczące czasu pracy: młodociani mogą pracować tylko określoną liczbę godzin dziennie i tygodniowo.
- Rodzaj pracy: praca nie może być szkodliwa dla zdrowia i rozwoju młodocianego
-
Zatrudnienie jest możliwe wyłącznie na podstawie umowy cywilnoprawnej i tylko
w konkretnych branżach – kulturalnej, artystycznej, reklamowej i sportowej. - By zatrudnić osobę poniżej 16. roku życia, pracodawca musi posiadać zezwolenie inspektora pracy.
Umowa o pracę sezonową
Umowa o pracę sezonową musi zawierać wszystkie niezbędne elementy:
- Strony umowy: pracodawca i pracownik
- Rodzaj pracy: opis obowiązków pracownika
- Miejsce wykonywania pracy: lokalizacja, gdzie praca będzie wykonywana
- Wynagrodzenie: wysokość oraz terminy wypłat
- Czas pracy: określenie czasu trwania umowy, godziny pracy
- Warunki zatrudnienia: inne istotne warunki, np. urlopy, przerwy, świadczenia dodatkowe.
Większość firm decyduje się na zawarcie z pracownikiem sezonowym umowy cywilnoprawnej - umowy zlecenia lub umowy o dzieło – pracodawcy nie odprowadzają wówczas składek ZUS. W takim przypadku nie obowiązują przepisy Kodeksu Pracy, ale nadal obowiązują przepisy dotyczące minimalnego wynagrodzenia oraz BHP.
Pracodawca, zatrudniający pracownika do pracy sezonowej, może też zawrzeć z nim umowę o pracę na czas określony lub na czas wykonania pracy – mówi Andrzej Stec, Dyrektor Zarządzający w HR Quality. W takim przypadku pracownicy sezonowi mają pełne prawo do minimalnego wynagrodzenia oraz urlopu wypoczynkowego.
Wypowiedzenie umowy o pracę sezonową
Zgodnie z prawem umowa o pracę na czas określony może zostać rozwiązana za wypowiedzeniem przy zachowaniu okresu wypowiedzenia trwającego 2 tygodnie. Okres, na jaki zawarto umowę, musi być jednak dłuższy niż pół roku, a sam dokument musi zezwalać na wcześniejsze wypowiedzenie – doprecyzowuje Łukasz Gwizdała, członek Zarządu w HR Quality. Pracownicy sezonowi są jednak zazwyczaj zatrudniani na znacznie krócej niż 6 miesięcy – nie ma wówczas możliwości wypowiedzenia umowy.
Praca sezonowa – pracownicy tymczasowi
Pracownicy sezonowi często korzystają z pośrednictwa agencji pracy tymczasowej. W tej sytuacji pracodawca przekazuje wynagrodzenie bezpośrednio do agencji, która pobiera prowizję za pośrednictwo. Korzystanie z usług agencji pracy tymczasowej może być korzystne zarówno dla pracodawców, jak i pracowników, oferując elastyczność, oszczędność czasu i zasobów, a także profesjonalne wsparcie w zakresie zatrudnienia.
Agencja Pracy HR Quality Polska Sp. z o.o. Sp. k. to firma o ugruntowanej pozycji rynkowej, świadczącą kompleksowe usługi z branży HR. W swej działalności kieruje się wartościami w dążeniu do kreowania stabilnego środowiska biznesowego i budowania trwałych relacje opartych na zaufaniu i wartościach. HR Quality to przede wszystkim – wyjątkowi ludzie, pełni pasji i zaangażowania, którzy codziennie promują wartości i ideały społecznej odpowiedzialności biznesu. To oni tworzą unikalny klimat organizacyjny i sprawiają, że firma odnosi sukces.
Link do strony artykułu: https://wycieczki.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/prawne-aspekty-pracy-sezonowej